NOVOSTI
02.01.2025.
Pratite naš kanal na viberu
02.01.2025.
Akciza na cigarete i duvan
Poreski obveznici i druga lica koja se bave prometom cigareta, a koja podliježu plaćanju minimalne akcize od 3,58 KM za pakovanje od 20 komada (tj. ukoliko na dan 01.01.2025. godine imaju na zalihi cigarete sa cijenom nižom od 4,60 KM po pakovanju od 20 komada cigareta), te lica koja se bave prometom duvana, dužni su popisati zalihe cigareta i zalihe duvana na dan 01.01.2025. godine, dostaviti popisne liste nadležnom regionalnom centru UIO do 7. januara 2025. godine sa obračunatom razlikom akcize, te izvršiti uplatu razlike akcize do 17. januara 2025. godine. Pročitaj više Odlukom o utvrđivanju specifične i minimalne akcize na cigarete i iznosa akcize na duvan za pušenje za 2025. godinu (Sl.Gl.BiH 84/24) regulisano da će se od 01. 01. 2025. godine na cigarete i duvan za pušenje plaćati sljedeće akcize:
* proporcionalna akciza po stopi od 42% maloprodajne cijene cigareta;
* specifična (fiksna) akciza u iznosu od 1,65 KM za pakovanje od 20 komada cigareta;
* akciza na duvan za pušenje u iznosu od 143,20 KM / kg.
Odlukom je regulisano da su poreski obveznici i druga lica koja se bave prometom cigareta, a koja podliježu plaćanju minimalne akcize od 3,58 KM za pakovanje od 20 komada (tj. ukoliko na dan 01.01.2025. godine imaju na zalihi cigarete sa cijenom nižom od 4,60 KM po pakovanju od 20 komada cigareta), te lica koja se bave prometom duvana, dužni popisati zalihe cigareta i zalihe duvana na dan 01.01.2025. godine, dostaviti popisne liste nadležnom regionalnom centru UIO do 7. januara 2025. godine sa obračunatom razlikom akcize, te izvršiti uplatu razlike akcize do 17. januara 2025. godine.
https://www.uino.gov.ba/portal/bs/novosti/promjena-akcize-na-duhanske-preradjevine-za-2025-godinu/Smanji novost 30.12.2024.
Radno vrijeme u Bijeljini tokom praznika
Republički praznici Nova Godina (01. januar 2025. godine i 02. januar 2025. godine) i Dan Republike (09. januar 2025. godine), su neradni dani. Tokom praznika mogu raditi redovno radno vrijeme apoteke, veterinarske ambulante, benzinske pumpe, trgovine na malo pogrebnom opremom, privredni subjekti koja obavljaju djelatnost proizvodnje hljeba, peciva, svježe tjestenine i kolača i prodaje istih, kao i prodajna mjesta AD „Lutrija Republike Srpske“ Banja Luka na području Grada Bijeljina. Pročitaj više Republički praznici Nova Godina (01. januar 2025. godine i 02. januar 2025. godine) i Dan Republike (09. januar 2025. godine), su neradni dani. Tokom praznika mogu raditi redovno radno vrijeme apoteke, veterinarske ambulante, benzinske pumpe, trgovine na malo pogrebnom opremom, privredni subjekti koja obavljaju djelatnost proizvodnje hljeba, peciva, svježe tjestenine i kolača i prodaje istih, kao i prodajna mjesta AD „Lutrija Republike Srpske“ Banja Luka na području Grada Bijeljina. Za vrijeme novogodišnjih praznika (01. i 02. januara 2025. godine) ugostiteljski objekti mogu raditi u neograničenom radnom vremenu, a za Dan Republike (09. januara 2025. godine) dužni su da rade u redovnom radnom vremenu. Privredni subjekti koji se bave proizvodnom djelatnošću, a obavljaju procesnu proizvodnju, mogu da rade u vremenu koji zahtjeva proces rada. Smanji novost 24.12.2024.
Šta donose izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima?
Povećan je prag za male preduzetnike sa 50.000 KM na 100.000 KM, međutim izmjene zakona ograničavaju broj djelatnosti koje mogu zadržati taj status i uvode nove uslove za male preduzetnike kao što je sabiranje prihoda povezanih lica. Potpuna novost je oporezivanje nerezidenata (fizičkih lica iz inostranstva) koji ostvaruju prihode u RS. Osnovica za obračun doprinosa za preduzetnike povećana je sa 60% na 70% prosječne bruto plate, a vlasnici dopunskih djelatnosti od nove godine će morati plaćati doprinos za PIO na osnovicu 30% prosječne bruto plate. Ove promjene stupaju na snagu od 1. januara 2025. godine. O svemu ovome detaljno pročitajte u članku koji smo pripremili za vas! Pročitaj više Izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima objavljene u Sl.Gl. 110/24 donose značajne promjene koje će uticati na poslovanje preduzetnika u Republici Srpskoj. Stupaju na snagu 1. januara 2025. godine. Izmjene uključuju povećanje praga prihoda za male preduzetnike, ograničenja u pogledu vrsta djelatnosti koje mogu imati taj status, kao i nova pravila za obračun doprinosa. U ovom članku detaljno ćemo objasniti sve novosti i pružiti ključne informacije kako bi preduzetnici mogli da se na vrijeme pripreme za promjene koje slijede.
Šta je novo u Zakonu o porezu na dohodak?
- Povećan prag za malog preduzetnika sa 50.000 KM na 100.000 KM.
Mali preduzetnik počevši od 2025. godine u toku godine može ostvariti prihode do iznosa od 100.000 KM. Kao i do sada ukoliko pređe taj propisani iznos ili zaposli tri radnika gubi status malog preduzetnika i postaje veliki preduzetnik za cijelu tu godinu.
- PDV obveznici bez obzira na visinu prihoda ne mogu biti mali preduzetnici.
- Ograničen broj djelatnosti koje mogu biti u sistemu malog preduzetnika.
Računovođe, savjetnici, marketinške djelatnosti i slične intelektualne usluge gube mogućnost da budu mali preduzetnici što znači da će porez plaćati po stopi od 10% na razliku prihoda i rashoda.
Kompletan spisak djelatnosti koje se svrstavaju u samostalna zanimanja i koje su izgubile pravo da zatraže status malog preduzetnika su djelatnosti: advokata, notara, zdravstvenih radnika, veterinara, turističkih vodiča, inženjera, arhitekata, istraživača, naučnika, pronalazača, stečajnih upravnika, tumača, vještaka, novinara, umjetnika, sportista i brokera, računovodstvene, knjigovodstvene i revizorske djelatnosti, poreskog savjetovanja, kao i djelatnost savjetovanja koje se odnosi na poslovanje i ostalo upravljanje, djelatnosti reklamiranja, oglašavanja i istraživanja tržišta.
- Programeri i dalje mogu biti mali preduzetnici.
Djelatnost programiranja i ostale uslužne djelatnosti iz oblasti informacionih tehnologija su u prijedlogu izmjena bili u navedenom spisku djelatnosti koje više ne mogu biti mali preduzetnici, međutim prije usvajanja zakona uspjeli su da se izbore, tako da i dalje programeri ukoliko ostvaruju oporezive prihode do 100.000 KM godišnje mogu da zatraže status malog preduzetnika.
- Sabiranje prihoda povezanih lica.
Povezana lica su bračni i vanbračni supružnici, djeca i usvojenici, roditelji i usvojioci, kao i braća i sestre koji žive u zajedničkom domaćinstvu sa samostalnim preduzetnikom. Radi utvrđivanja uslova za status malog preduzetnika kada su prihodi u pitanju uzima se zbir prihoda preduzetnika i sa njim povezanih lica koji obavljaju istu samostalnu djelatnost.
- Najniži iznos poreza za malog preduzetnika 600 KM ili 1200 KM.
Mali preduzetnici koji ostvaruju prihod do 50.000 KM i dalje će da plaćaju najmanje 600 KM poreza godišnje (tzv. paušal), a mali preduzetnici koji ostvare prihod preko 50.000 KM biće dužni da uplate najmanje 1200 KM poreza na dohodak. Ovaj iznos odgovara prihodu od 60.000 KM.
- Mogućnost vraćanja u status malog preduzetnika u 2025. godini.
Preduzetnici koji su u toku 2024. godine izgubili status malog preduzetnika iz razloga što je ukupan prihod prešao iznos od 50.000 KM, ali nije prešao 100.000 KM imaju mogućnost da u 2025. godini podnesu zahtjev za status malog preduzetnika. Podsjećamo da je rok za podnošenje zahtjeva za sve male preduzetnike 31. januar tekuće godine za tekuću godinu.
- Oporezivanje nerezidenata.
Potpuna novost u Zakonu o porezu na dohodak je oporezivanje nerezidenata tj. fizičkih lica iz inostranstva koji povremeno obavljaju djelatnost, odnosno pružaju usluge u Republici Srpskoj. Zakon obavezuje isplatioca prihoda iz Republike Srpske, bilo da je isplatilac DOO ili SP, da od isplate nerezidentnu obustavi 10% poreza po odbitku i uplati na račun javnih prihoda RS, osim ako ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja nije drugačije uređeno.
Šta je novo u Zakonu o doprinosima?
- Povećana osnovica za doprinose za vlasnike preduzetničkih radnji.
Vlasnici preduzetničkih djelatnosti u 2025. godini će plaćati doprinose na osnovicu koja iznosi 70% prosječne bruto plate u Republici Srpskoj za prethodnu godinu. Do sada je procenat iznosio 60%. Od 2026. godine procenat će biti uvećan na 80%. Preduzetnici koji se bave djelatnostima koje su Zakonom o porezu na dohodak definisane kao samostalna zanimanja (advokati, notari, računovođe, veterinari, inženjeri, arhitekte, tumači, vještaci...) doprinose plaćaju najmanje na osnovicu koja iznosi 100% prosječne bruto plate u Republici Srpskoj za prethodnu godinu.
- Doprinosi za dopunsku djelatnost.
Preduzetnici koji su zaposleni na puno radno vrijeme i koji imaju registrovanu dopunsku djelatnost od 1. januara 2025. godine imaće obavezu da plaćaju doprinos za PIO u iznosu 18,5% na osnovicu koja iznosi 30% prosječne bruto plate u prethodnoj godini što će iznositi oko 120 KM mjesečno. Tačan iznos ovog doprinosa biće poznat u januaru nakon objave iznosa prosječne bruto plate za 2024. godinu.
Smanji novost 29.11.2024.
Primjedbe na prijedloge izmjena zakona
U najavi su izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima kojim se predviđa podizanje praga za male preduzetnike na 100.000 KM što je dobro, ali i nekoliko negativnih mjera: podizanje osnovice za obračun doprinosa za vlasnike preduzetničkih djelatnosti, uvođenje doprinosa za dodatno i dopunsko zanimanje, ukidanje mogućnosti da programeri, računovođe, savjetnici i slična intelektualna zanimanja budu oporezovani kao mali preduzetnici. Uputili smo primjedbe nadležnim institucijama, ističući potencijalne negativne posljedice kao što su povećanje troškova za preduzetnike, smanjenje broja aktivnih djelatnosti i destimulacija razvoja preduzetništva. Pročitaj više Knjigovodstveni servis KontoProm aktivno prati najavljene izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima. Kao servis koji pruža usluge mnogim preduzetnicima, smatrali smo svojom obavezom da reagujemo i uputimo primjedbe nadležnim institucijama kako bismo zaštitili interese naših klijenata i podržali razvoj preduzetništva u Republici Srpskoj.
Šta je predloženo?
Najznačajnije izmjene koje smo analizirali uključuju:
- Uvođenje doprinosa za PIO za lica koja obavljaju dopunsku ili dodatnu djelatnost 18,5% na osnovicu u iznosu 30% prosječne bruto plate u prethodnoj godini. U 2025. godinu bi ovi preduzetnici imali dodatni trošak u iznosu od oko 120 KM mjesečno.
- Povećanje osnovice za obračun doprinosa za lica sa osnovnom djelatnošću sa 60% na 80% prosječne bruto plate. Što bi za ove preduzetnike u 2025. godini u odnosu na 2024. godinu bilo povećanje za oko 173 KM mjesečno.
- Ograničenje broja djelatnosti koje mogu biti u sistemu malog preduzetnika. Programeri, računovođe, savjetnici, marketinške djelatnosti i slične intelektualne usluge gube mogućnost da budu mali preduzetnici što znači da će porez umjesto 2% na prihode plaćati 10% na razliku prihoda i rashoda.
- Uvođenje uslova za povezana lica na način da se za supružnike, braću, sestre, roditelje... koji obavljaju istu samostalnu djelatnost sabiraju prihodi u svrhu utvrđivanja da li je ispod praga za status malog preduzetnika. Ove odredbe su preširoko obuhvatile povezanost lica, što može dovesti do nelogičnih i pravno problematičnih situacija.
Koje su negativne posledice?
Uputili smo primjedbe Ministarstvu privrede i preduzetništva i Ministarstvu finansija, naglašavajući potencijalne negativne posljedice ovih izmjena, kao što su:
- Povećanje fiksnih troškova za preduzetnike, što bi moglo dovesti do zatvaranja djelatnosti.
- Smanjenje broja aktivnih preduzetnika i destimulacija pokretanja novih preduzetničkih djelatnosti.
- Gašenje ili premještanje poslovanja u sivu ekonomiju ili druge zemlje s povoljnijim uslovima.
Kao dio naših preporuka, istakli smo potrebu za povećanjem praga za status malog preduzetnika na 100.000 KM, što je opravdano uzimajući u obzir inflaciju od 2006. godine do danas. Takođe, predložili smo odlaganje ostalih izmjena dok se ne izvrši detaljna analiza njihovih efekata.
Zašto je važno da ne dođe do povećanja obaveza?
Preduzetništvo je ključni motor ekonomskog razvoja. Bilo kakve izmjene koje destimulišu pokretanje i održavanje malih biznisa mogu imati dugoročno negativan uticaj na lokalnu ekonomiju, zapošljavanje i budžet Republike Srpske.
Kompletan dopis sa našim primjedbama možete preuzeti ovdje:
DOPIS
Smanji novost 30.07.2024.
Razvojna agencija Grada Bijeljina objavila je javni poziv
Razvojna agencija Grada Bijeljina raspisala je javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za podršku postojećim malim i srednjim preduzećima na području Grada Bijeljina za 2024. godinu. Cilj ove inicijative je unapređenje poslovanja kroz kreiranje novih radnih mesta i ulaganja u tehnologije proizvodnih procesa. Ukupni iznos sredstava po ovom pozivu iznosi 100.000 KM. Pročitaj više Razvojna agencija Grada Bijeljina raspisala je javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za podršku postojećim malim i srednjim preduzećima na području Grada Bijeljina za 2024. godinu. Cilj ove inicijative je unapređenje poslovanja kroz kreiranje novih radnih mesta i ulaganja u tehnologije proizvodnih procesa. Ukupni iznos sredstava po ovom pozivu iznosi 100.000 KM.
Pravo učešća imaju privredna društva sa područja Grada Bijeljina koja se bave proizvodnjom i preradom, a mogu aplicirati za sufinansiranje opravdanih ulaganja, uključujući nabavku osnovnih sredstava i alata za profesionalnu upotrebu, kao i ulaganja u nematerijalna sredstva kao što su ISO standardi, HACCP, CE znak i poslovni softveri. Preduzeća takođe mogu aplicirati za sredstva za povećanje zaposlenosti kroz zapošljavanje nezaposlenih lica registrovanih u Zavodu za zapošljavanje - Biro Bijeljina: https://agencijamsp.com/2024/07/23/jp-za-podsticaj-razvoja-postojecih-malih-i-srednjih-preduzeca-na-podrucju-grada-bijeljina-za-2024-godinu/
Svaka firma može podnijeti samo jednu prijavu, a rok za dostavljanje prijava je 13. avgust 2024. godine. Više informacija možete pronaći na web sajtu Razvojne agencije Grada Bijeljina . Smanji novost |
ARHIVA NOVOSTI
|
Baza znanjaKako registrovati DOO ili preduzetničku radnju? Da li direktor mora biti prijavljen u radni odnos? Odgovore na ovakva pitanja nastojimo zapisati u našu bazu znanja.
LinkoviPopis važnih stranica institucija u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.
|